O kvalitě modřínového dřeva

Otázka kvality modřínového dřeva je úzce spojená s tématem původních oblastí jeho přirozeného výskytu a tedy obecně s historii modřínového dřeva (více v posledním odstavci tohoto článku).

Základem kvality modřínového dřeva je geneticky původní modřín rostoucí v přirozené oblasti svého výskytu. V České republice základní kritérium kvality splňuje pouze Jesenický modřín. Původní oblasti výskytu modřínu (Alpy, Jeseníky a Karpaty).

Jesenický modřín se vyznačuje kvalitou dřeva, malými přírusty a charakteristickou objemovou hmotností a červeným jádrem.

Chtěl bych zdůraznit, že kvalitu modřínu nelze hodnotit pouze podle hustoty let. Na fotografii jsou pro srovnání prkna se shodným přírustem a objemová hmotnost dřeva s červeným jádrem je až o 15% vyšší a na omak lze cítit jeho smolnatost (jako by jste drželi v ruce voskovku).

Většina těženého Jesenického modřínu je prodávána do Rakouska, kde ho od nás s radostí nakupují již několik staletí, protože jsou si moc dobře vědomi vysoké kvality tohoto dřeva.jesenický modřín - červené jádro

 

Sibiřský modřín = OT (Obchodní Trik)

Dřevařský průmysl v České republice je ve velké míře vlastněn nadnárodními společnostmi. Z důvodu proexportní výroby a snahou o snížení nákladů zásobují výrobu také dřevem z Ukrajiny, Běloruska, Rumunska, Ruska, ....

Sibiř je Ruské území, které se rozkládá mezi Uralem a Verchojanským pohořím. Je potřeba zdůraznit, že značná část sibiře je nedostupná nebo dostupná pouze letecky. V tundře se dřevo pro tyto účely netěží a tajga je známá tím, že se rozkládá zejména v níšších nadmořských výškách s mokřady, což není pro růst kvalitního modřínového dřeva ideální a průměrně nízké teploty to nezachrání.

Obchodníci se dřevem vytvořili "obchodní trik" a svorně tvrdí, že sibiřské je nejlepší. Není to pravda a doporučuji se inspirovat u našich Rakouských sousedů a kupujte kvalitní modřínové prkna z Jesenického modřínu s garantovaným původem.

Zakázková těžba modřínové kulatiny

Pro názornost Vám zasíláme ukázku terasy, na kterou jsme prováděli těžbu na zakázku s doložením původu zpracovaného Jesenického modřínu. Těžba na zakázku se provádí zejména tehdy:

01) Požadavek na doložení původu - Jesenický modřín těžený v oblastech přirozeného výskytu;

02) Požadavek na zakázkovou výrobu profilů v nestandardních délkách a rozměrech;

03) Požadavek na dřevo ze Zimní těžby s doložením jeho původu;

Objednejte si výrobu v předstihu, aby jsme Vám mohli zajistit dřevo ze ZIMNÍ TĚŽBY.

Díky těžbě prováděné na zakázku získáte mapku s vyznačením místa těžby s fotografií stromů, ze kterých byla Vaše terasa / obklad vyrobena.

Ukázka realizované terasy

Tato terasa byla vyrobena z jesenického modřínu, který je zdokumentován na fotografii a místo těžby vyznačeno v mapce. 

Jedná se o atypické řešení terasy, která má jednoduchý rošt provedený z modřínových hranolů o rozměru 92x117mm. Hranoly jsou kladeny v osových vzdálenostech po 1100mm a byly vyrobeny v délce 8,5m. Vzdálenost mezi podkladními hranoly je příliš veliká a nelze použít standardně vyráběné terasové prkna o tloušťce 26mm. Terasové prkna jsme vyráběli v tloušťce 40mm.

Zakázková výroba profilů

Terasové profily z důvodu velkého rozpětí mezi podkladními hranoly byly vyráběny v tloušťce 40mm. Současně si můžete všimnout rozdílu v barevnosti - zadní prkno má zmiňovanou načervenalou barvu.

Proč Jesenický modřín

 

Základem kvality modřínového dřeva je geneticky původní modřín rostoucí v přirozené oblasti svého výskytu. V České republice základní kritérium kvality splňuje pouze Jesenický modřín. V modřínu obsažená pryskyřice odpuzuje vodu a vytváří přírodní impregnaci, která chrání modřínové dřevo před napadením houbami. Modřín vyniká svou odolností a trvanlivostí, dřevo je pevné, pružné a poměrně lehké (520 - 620 Kg/m3 při 16% vlhkosti). Má velkou trvanlivost ve vodě a v minulosti bylo používáno na stavby vodních děl, parních lázní, výrobu okapových žlabů. Modřín se dodnes používá na šindele.

 

Proč naše modřínové dřevo

Modřín těžíme na Jesenicku v původních oblastech jeho přirozeného výskytu, což je základem pro získání kvalitního modřínového dřeva. Naše zkušenosti využíváme i při zpracování, kdy si sami provádíme pořez, sušení, rozmítání a hoblování řeziva.

Původní oblasti a historie modřínového dřeva

Jesenický modřín byl v dřívějších dobách nazýván jako modřín sudetský. Od tohoto pojmenování se však později upustilo, protože v českých zemích se modřín přirozeně vyskytoval pouze na jesenicku a oblast sudet se vztahovala i na jiné části pohraničí (Krkonoše, Orlické hory, oblast Kralického sněžníku), kde výskyt modřínu není původní.

Zájem o jesenický modřín započal již v 16. století a to díky hojivým mastem z jeho pryskyřice. V této době začíná být Jesenický modřín také znám pro svou výbornou kvalitu dřeva, pevnost, trvanlivost a odolnost vůči vodě. Jesenický modřín začal být vyhledávanou dřevinou, pro kterou se jezdilo na Bruntálsko, Krnovsko a Hornobenešovsko až z Prahy, Dolních Rakous i Krakova.

V 17. století začal být modřín intenzivně záváděn i do jiných oblastí ve snaze získat rychle rostoucí a kvalitní dřevinu. Tento záměr však nebyl odmněněn, protože modřín z jiných oblastí nazývaný jako luční modřín měl větší přírust a horší dřevo bez červeného jádra.

Jesenický modřín byl pro svou ztepilost nazýván nejelegantnějším stromem, který ve svých původních oblastech - Alpy, Karpaty, Jeseníky roste poměrně pomalu a jeho dřevo má hledané červené jádro, pro které byl nazýván Rotlarche - červený modřín.

Umíte odpovědět na tyto otázky:

a) V jakých částech republiky roste původní jesenický modřín;
b) Jak nazýváme nepůvodní modřín a čím se vyznačuje;

Struktůra modřínového dřeva

Zpět

 
 

...

VALL.cz

Tel.: +420 775 219 194
E-mail: info@vall.cz

Provozovna:

Náměstí Svobody 14; 795 01 Rýmařov